Atrakcje okolicy
Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka (6 km)
To jedyna tego typu placówka w Polsce, która stała się ciekawą atrakcją turystyczną regionu. Muzeum Mleka jest obiektem multimedialnym i atrakcyjnym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy element wystawy został zaprojektowany tak, by z jednej strony umożliwiał pozyskanie wiedzy, z drugiej – dawał zabawę dzieciom i rodzicom. Całość ekspozycji podzielona jest na konkretne strefy, które w sposób narracyjny "opowiadają" o mleku i jego historii.
Muzeum Kropli Wody w wieży ciśnień
W Ełku w wieży ciśnień pochodzącej z 1895 roku znajduje się niezwykłe muzeum - Muzeum Kropli Wody. Można tam zobaczyć wiele eksponatów związanych z wodą: stare pompy strażackie, gąsiory czy butelki. Ściany pokrywają fotografie starego Ełku z przełomu XIX i XX wieku. Na placu przy wieży stoją pompy i urządzenia przeciwpożarowe z dawnych czasów.
Ełcka Kolej Wąskotorowa (24 km)
Ełcka Kolej Wąskotorowa – jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, funkcjonującą do dnia dzisiejszego. W 1991 roku Ełcka Kolej Wąskotorowa została uznana za zabytek. Od 2002 roku kolej została reaktywowana i rozpoczęła swoje "drugie życie" jako atrakcja dla turystów. Wycieczka Ełcką Koleją Wąskotorową jest jak podróż w czasie. Można tu zobaczyć pokaźną kolekcję lamp kolejarskich i czapek. Dawne wspomnienia przywołują również stare, tekturowe bilety. Oprócz tego w dawnym budynku, w którym mieściła się stacja kolejowa powstało małe muzeum kolejnictwa.
Skansen pszczelarski
Niedaleko zabytkowej Kolejki Wąskotorowej, znajduje się skansen pszczelarski. Zachwyca on swoich przybyszów oryginalnymi eksponatami, takimi jak: stare ule, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza, czy kuszki. Każdy ul jest unikalny, został wydrążony z pnia drzewa, a następnie artystycznie. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, w skansenie nie ma pszczół. Oprócz pszczelarskich zabytków, jest tam również ptasie zoo z wieloma odmianami gołębi czy kogutów.
Słup graniczny (1 km)
Pomiędzy Prostkami a wsią Bogusze, nad rzeką Ełk, stoi pochodzący z 1545 r. słup graniczny. Wzniesiono go w miejscu, gdzie zbiegały się granice Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych. Opatrzony herbami Litwy i Prus oraz tablicą z łacińskim napisem, informował o przebiegającej w tym miejscu granicy pomiędzy ziemiami władców: Zygmunta Augusta i Albrechta Hohenzollerna.
Neogotycki kościół w Rożyńsku Wielkim (21 km)
W Rożyńsku Wielkim warto zobaczyć neogotycki kościół z 1894 r. Był zbudowany na miejscu starszego, drewnianego kościoła, wcześniej rozebranego. W kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Drewniany kościół w Ostrymkole
W Ostrymkole warto zobaczyć kościół, który przed 1945 rokiem należał do wspólnoty ewangelickiej. Wzniesiony w 1667 roku. W środku ołtarz barokowy z 1683 r.
Twierdza Osowiec (29 km)
Twierdza z drugiej połowy XIX wieku (zbudowana została w latach 1882–1887), położona na terenie osady Osowiec-Twierdza, znana z 6,5-miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku zaliczana do najnowocześniejszych twierdz świata.
Ełcka promenada
Od wiosny do jesieni życie kulturalne miasta toczy się w głównej mierze na Promenadzie nad Jeziorem Ełckim. Tętniące życiem miejsce jest pełne restauracji, kawiarni i pubów. W restauracjach głównym daniem jest świeża ryba z pobliskich jezior. Właśnie z promenady możemy pójść spacerkiem na piękny, stary most prowadzący prosto do ruin zamku krzyżackiego.
Zamek Ulricha von Jungingena
Zamek został wybudowany w latach 1398 -1406 przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, zasieczonego pod Grunwaldem. Pierwotnie zamek był drewniany, ale kiedy po grunwaldzkiej wiktorii spalili go żołnierze Jagiełły, ponownie go odbudowano, ale już z cegły. Potem znowu był niszczony i odbudowywany. W 1833 zamek zniszczył pożar. Ocalały tylko mury i ściany zabudowań. W XIX w. w ogrodzie wokół zamku oraz w ocalałych zabudowaniach Prusacy urządzili więzienie, które znajdowało się tam do 1970 roku.
Biebrzański Park Narodowy (32 km)
Największy Park w Polsce. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego spotyka się zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary, a także zbiorowiska leśne. Szata roślinna odznacza się ogromną różnorodnością, wysokim stopniem naturalności i obecnością wielu rzadkich gatunków. Najbardziej charakterystycznym ssakiem Biebrzańskiego PN jest łoś, dla którego park jest największą ostoją w Polsce. Ich liczebność wynosi tu około 400 sztuk.
Spływy kajakowe
Więcej informacji pod podanym linkiem: http://mazury.info.pl/atrakcje/szlaki/kajakowe.html#krutynia
Dodatkowo latem, w sezonie w okolicy odbywa się wiele cyklicznych imprez np. Festiwal Sztuk Pirotechnicznych w Ełk - Ogień i Woda, Mazurskie Lato Kabaretowe Mulatka czy Runmageddon. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dodatkowych atrakcji naszego wyjątkowego regionu.